Pro vývoj dítěte s Trizomií je naprosto zásadní, aby se dobře vyvíjelo po tělesné stránce. jen pokud totiž bude zdrávo, bude se moci dobře rozvíjet a budete u něj moci rozvíjet správné návyky. To pak následně umožní dobrý rozumový vývoj. je velmi důležité, aby Váš pediatr byl dobře obeznámen s problematikou Downova syndromu.
První vyšetření jsou prováděna děťátku již v nemocnici po narození. Provádí se vyšetření genetické, kardiologické, oční (při podezření na vrozený šedý zákal), gastroenterologické, (pokud by děťátko zvracelo a mělo potíže s odchodem stolice).
Pokud tato vyšetření ještě nebyla provedena, je třeba je provést co nejdříve. Celkově platí pravidlo, že čím je děťátko zdravější tělesně, tím lépe a rychleji se může rozvíjet po ostatních stránkách. Nezanedbávejte tedy návštěvy lékaře a ohlídejte si preventivní prohlídky. Rozhodně jsou důležitá následující vyšetření:
Kardiologické, vč. echokardiologického. Oční vyšetření. U dětí , které šilhají, po ukončení 4. měsíce, u ostatních kolem 12 měsíců. Podle doporučení očního lékaře prohlídky obvykle 1x ročně.
ORL vyšetření (ušní, nosní, krční). Nejpozději v 8. měsíci, a to včetně audiometrie. Pokud byste měli podezření na vážnější poruchu sluchu, i dříve. Vyšetření je možné provést i miminku, a to ve spánku. Přístroje jsou schopny zjistit, na jaké úrovni je sluch Vašeho děťátka. Vyšetření se opět doporučuje provést opakovaně, zhruba v intervalech 1 – 2 let
Vyšetření činnosti štítné žlázy kolem 12. měsíce. Endokrinolog Vás bude zvát k pravidelným návštěvám 1x ročně, vyšetří dítěti funkci štítné žlázy ultrazvukem i rozborem krve. Porucha funkce štítné žlázy se může projevit kdykoli v průběhu vývoje dítěte, ale dá se velmi dobře léčit.
Krevní obraz by měl být sledován pravidelně 1x ročně. Neurologické vyšetření. Ortopedické vyšetření. Běžné vyšetření po porodu, další nejlépe po dosažení 3. roku, nejpozději však než dítě začne sportovat. Snímek krční páteře může ukázat atlantoaxiální instabilitu.
Imunologické i alergologické vyšetření. Při častých infektech. Očkování. Běžné jako u všech dětí.
Stomatologické vyšetření. Ve 12 měsících první, dále dle doporučení stomatologa, obvykle po ½ roceO nás
Naše děti
Kontakt
Downův syndrom
Nejbližší akce
OVEČKA, o.p.s.
Lékařská péče
Znaky DS
Výživa
Vaši
blízcí ?
Co dál ?
Made with HTML Egg on a Mac
Lékařská péče