O nás
Naše děti
Kontakt
Downův
syndrom
Nejbližší akce
OVEČKA, o.p.s.
Na přelomu září a října jsme s dětmi a jejich rodiči strávili ve Vodňanech, a to ve středisku MEVPIS. Zde jsme měli kombinovaný didakticko-výtvarný program.
Tvořivé setkání dětí bez postižení s dětmi s DS se uskutečnilo v prostorách MEVPIS-u, pracoviště JU, fakulty ochrany vod a životního prostředí ve Vodňanech.
Jako hosté - lektoři - přijeli Jiří Šedý , paní doktorka Šedá a pan Jiří Šedý st. První den, tj. v pátek ráno začal program malováním obrazů se spolužáky Honzíka Holého, který je integrován v 6. tř. ZŠ běžné ve Vodňanech. Honzík byl sice nemocný, ale místo něj přijely Zuzka a Madlenka, ta navíc se sourozenci. Dopolední dílnu jsme umístili pod širé nebe, počasí bylo letní, takže se dětem malovalo moc pěkně pod přímým světlem. Vznikla překrásná díla. Malovalo se tříkolově: první obrazy jako seznámení s technikou Jiřího Šedého, druhé obrazy spojily techniku podkladních barev + listy stromů, třetí sada se malovala prsty a používaly se vůně.
Na závěr si děti pohovořily s paní Šedou i Jirkou Šedým. V sobotu jsme s dětmi z Ovečky domalovali spousty motýlů na jutovinu, udělali jsme pasparty a připravili výstavu. Ta se odehrála v sobotu večer, Jiří Šedý věnoval městu Vodňany novou pohádku "Vodník z Vodňan", kterou předal přítomnému panu starostovi. Hudební program zaobstarala Anežka Marušincová se Zuzkou Jarošovou, obě hrály na klávesy. Výstava byla samozřejmě přístupná všem. Naši lektoři z MEVPISu dostali od Jirky Šedého obraz s vodní krajinou a vílou jako výraz poděkování za možnost uspořádat v jejich středisku takovýto workshop.
Po vernisáži následovalo překrásné divadlo o princezně, která se naučila citlivosti, laskavosti a pracovitosti. Pohádkou nám přivezlo divadlo KOS z Č. Budějovic.

Lektoři ze střediska ochrany vod, Míra a Petra, měli pro naše děti a jejich sourozence připraven didaktický program, který se týkal vody, života spojeného s vodou, děti krmily ryby, mohly si pohladit karasy a raky, loviliy plankton, zkoumaly jej pod mikroskopem. Seznámily se s některými druhy ryb, učily se krájet rybí maso a připravovaly zeleninové oblohy. Poslední den ještě Míra připravil malou laboratoř, kdy s dětmi prošel některými "pokusy" s vodou, zábavně a objevně.

Měli jsme krásné ubytování, vlídné přijetí, pracovali jsme denně, počasí umožnilo nádherné chvíle na perfektním hřišti...
Strávili jsme překrásný prodloužený víkend.

Děkuji panu Mgr. Kolečkovi, který tuto akci inicioval, jeho spolupracovnímům Mírovi a Petře, velmi děkujeme rodině Šedých a naší milé Pavlínce a Jířině, které nesly na rukou vše kolem organizace dětí a pomáhaly úplně se vším.

Děkuji všem za tak milé přátelství, které máme v Ovečce mezi sebou.

Jana Jarošová
<
>
<
>
<
>
<
>