O nás
Naše děti
Kontakt
Downův
syndrom
Nejbližší akce
OVEČKA, o.p.s.
Integrace
Ke stažení
Odkazy
Různé
Podporují nás
Nejbližší akce

Kronika
Šimon dříve ZDE
Šimonovi je už devět let. Za tu dobu, co jsme psali naposledy na stránky Ovečky, Šimon povyrostl, naučil se spousty nových věcí a je z něj parťák do nepohody, jak má být.

Navštěvoval běžnou mateřskou školku, kde měl k ruce paní asistentku. Zvládal vše a ještě se stal velkým oblíbencem všech. Ve školce to bylo moc fajn. Stále udržujeme kontakty a paní asistentka i učitelky občas napíší Šimonovi zprávu nebo mu pošlou obrázek a ptají se, jak se mu daří.
Od letošního školního roku Šimon chodí do první třídy speciální školy. Zvládá vše velmi dobře, všeobecný přehled má hodně dobrý, je praktický a vnímavý. V matematice, čtení a psaní se pomalu a jistě posouvá vpřed a učivo si upevňuje tak, aby jej uměl prakticky využít a neměl je pouze naučené bez umění jej aplikovat v praxi. V jeho případě má speciální škola velké plus, a to proto, že Šimonovi vyhovuje menší kolektiv, aby se mohl více soustředit na učení a nerozptylovalo jej spousty jiných podnětů, a pak také to, že Šimon se domlouvá především neverbálně, což by v jeho případě bylo velké mínus při navazování kontaktů s vrstevníky na základní škole. Ve škole je spokojený, a to je pro nás velmi důležité. Prostředí je tam vstřícné a otevřené jak žákům, tak rodičům.

Navštěvujeme stále logopedii a ergoterapii, to je trochu oříšek. Hrubá motorika je taková, že Šimon zdolá jakoukoli překážku, má dobrou stabilitu, rád běhá, tančí, hraje fotbal, vybíjenou, jezdí na kole a nebojí se žádné výzvy. Dále rád hraje na babu, na schovávanou, na policajty a zloděje, miluje záchranné složky, plavání, otužování. Je velmistrem v provokování a pevné vůli – což ne vždy je výhodou pro ty, na kterých to zkusí. Převážně má dobrou náladu a úsměv na tváři a dobíjí baterky svému okolí.

Rád pomáhá s čímkoli - zametá, vytírá, nandavá a vyndavá prádlo z pračky, vynáší odpadky s bráškou, pomáhá na zahradě a připomíná nám, když na některé věci pozapomeneme a jemu neuniklo, že se tak nestalo - třeba i to, že jsme zapomněli zamknout při odchodu z domu.

A na co je Šimon hrdý? Na to, že je junák a patří do party správných kluků, se kterými jezdí na výpravy, tábor a schůzky. Vždy se těší, až se zapěje junácká hymna, zapálí oheň, když se bude spát ve stanu, koupat se v rybníce a když bude dělat úplně všechno, jako kluci junáci, protože on je junák a dobrodruh. Na posledním táboře složil slib vlčete – k ohni jej přivedli dva kamarádi a bráška a slavnostní slib za něj odříkali, Šimon hrdě přijal vlčácký šátek a odznak. Zřejmě to byl nejsilnější zážitek nejen pro Šimona, ale pro všechny účastníky tábora. A za chvilku tu je další tábor, takže je rozhodně nač se těšit.
ŠIMON
<
>